A Complete Guide to Amsterdam Dance Event (ADE) Parties [Ongoing]

Parties are slowly starting to trickle out for ADE already and the nerves are setting in thinking about how we are going to decide what to actually attend! Even we can sometimes struggle wadding through the lengthy listings of events which is why we wanted to create an ongoing guide of parties to not only keep them organized in one place but to give a little insight on what we end up ending, it might just help you narrow down your choices as well!

This guide will feature all ADE related parties happening in Amsterdam from Wednesday, October 17th until Sunday, October 21st. Keep in mind though, we are only human here so if we happen to miss a party or two please be sure to let us know in the comment section at the bottom of the page!

Wednesday

Awakenings ADE Opening Night – Newa & Ryan James Ford, Keith Carnal & Shlømo, Charlotte de Witte, DJ Rush, Rebekah & Paula Temple, I Hate Models, SHDW & Obscure Shape.
Where: Gashouder
Time: 22:00 – 08:00 CEST (10pm to 8am)

In Trance We Trust – Adam Ellis, Alex Di Stefano, Bryan Kearney, Cold Blue, John O’Callaghan, Menno De Jong, Paul Oakenfold pres. Perfecto Fluoro, RAM, Skylex vs. Casey Rasch, Standerwick, Captain Hook, Element, Emok, Flowjob, Liquid, Soul, Ritmo, Symbolic, Ticon, 2nd Phase, David Forbes, Lostly, Mark Sherry, Richard Durand, Richard Tanselli, Scot Project, Andy Moor, Bjorn Akesson vs. Rinaly, LTN, Memory Loss, Sam Laxton, Sam Mitcham, Sheridan Grout, Somna.
Where: WesterUnie
Time: 21:00 – 07:00 CEST (9pm to 7am)

Thursday

Awakenings x Hosting Partner TBA
Where: Gashouder
Time: 22:00 – 08:00 CEST (10pm to 8am)

Friday

Awakenings ADE x Maceo Plex Presents Mosaic – Maceo Plex, Helena Hauff, Floating Points (DJ set), Ben UFO, Architectural
Where: Gashouder
Time: 22:00 – 08:00 CEST (10pm to 8am)


Dave Clarke Presents – Sam Paganini, Rebekah, Octave One (live), Marcel Fengler, Mark Broom, Anetha, B.Traits, Estroe, Mr. Jones
Where: Melkweg (Max & OZ)
Time: 22:00 – 07:00 CEST (10pm to 7am)

Markus Schulz Open to Close
Where: Melkweg (Rabozaal)
Time: 23:00 – 05:00 CEST (11am to 5am)

Martin Garrix|18+
Where: Amsterdam REI
Time: 22:00 – 06:00 CEST (10pm to 6am)

Saturday

Afterlife: 24 hours – Tale of Us, TBA
Where: Warehouse Elementenstraat
Time: 14:00 Saturday – 14:00 Sunday CEST (2pm to 2pm)

Awakenings ADE x Joris Voorn & Friends (DAY) – Bart Skils, Boris Brejcha, Stephan Bodzin (live), Joris Voorn, Sam Paganini, Pan-Pot
Where: Gashouder
Time: 12:00 – 22:00 CEST (12pm to 10pm)

Awakenings ADE x Joseph Capriati (NIGHT) – Gaetano Parisio, Henrik Schwarz (live), Laurent Garnier, Joseph Capriati
Where: Gashouder
Time: 22:30 – 08:00 CEST (10:30pm to 8am)

Dub FX
Where: Melkweg (Max)
Time: 19:30 – 23:00 CEST (7:30pm to 11pm)

Martin Garrix|All Ages
Where: Amsterdam REI
Time: 13:00 – 18:00 CEST (1pm to 6pm)

Sunday

Awakenings by Day – Ferro, Peggy Gou, Kölsch, Luciano, Sven Väth, Âme & Rødhåd
Where: Gashouder
Time: 12:00 – 22:00 CEST (12pm to 10pm)

Awakenings ADE x Klockworks Presents Photon – Jay Clarke, Colin Benders (live), DVS1, LSD: Luke Slater, Steve Bicknell and Function, Dax J, Ben Klock
Where: Gashouder
Time: 23:30 – 08:00 CEST (11:30pm to 8am)

This article was first published on Your EDM. Source: A Complete Guide to Amsterdam Dance Event (ADE) Parties [Ongoing]

답글 남기기

이메일은 공개되지 않습니다. 필수 입력창은 * 로 표시되어 있습니다

%d 블로거가 이것을 좋아합니다: